Opći cilj projekta
Hrvatska i Srbija usklađuju svoje zakonodavstvo sa pravnom stečevinom EU na području zaštite okoliša, a posebnu pažnju treba usmjeriti na usklađivanje sa Okvirnom direktivom o vodama čiji je opći cilj osigurati dobru kakvoću vode smanjenjem onečišćenja posebice obradom otpadnih voda iz naselja. Dunav je najveća rijeka u Jugo-istočnoj Europi a istovremeno je i prirodna granica između Hrvatske i Srbije. Pad kvalitete vode, uništavanje prirodnih staništa i smanjenje bioraznolikosti su glavni problemi u pograničnom području. SUMUS projekt potiče mjere za poboljšanje integriranog upravljanja površinskim i podzemnim vodama i podupire prioritetne investicije potrebne za smanjenje onečišćenja vode.
SUMUS je regionalni projekt u pograničnom podunavskom području pokrenut od strane tri javna komunalna poduzeća s ciljem poticanja prekogranične suradnje u području očuvanja okoliša i održivom upravljanju vodama između Hrvatske i Srbije. Strategija projekta je djelovati na regionalnoj i lokalnoj razini u tri odabrane partnerske zajednice kao probno područje u kojem bi se poboljšalo upravljanje vodama i poboljšalo razumijevanje problema vezanih uz vodu među populacijom u pograničnom području. SUMUS projekt je jedan korak naprijed u stvaranju zajedničkog Hrvatsko-Srpskog plana upravljanja vodama stvaranjem baza podataka informacija o prekograničnim vodnim resursima.
Ciljane skupine i krajnji korisnici
Ciljne skupine su hrvatske i srpske pogranične zajednice gradovi Ilok i Županja, Općina Bački Petrovac, njihova javna komunalna poduzeća (3) sa zaposlenicima (120) koji su ujedno i krajnji korisnici projekta zajedno sa širom populacijom. Potencijalni korisnici rezultata projekta mogu biti od stanovnika ruralnih područja do lokalnih vlasti, nevladinih organizacija i poslovnih subjekata uključenih u upravljanje vodama na dunavskom području. Najznačajnija i najveća ciljna skupina su svakako populacija koja živi u ovom području (oko 50 tisuća stanovnika), koji koriste podzemne vode za vodoopskrbu.
Opći opis projekta, period provedbe i očekivani rezultati
Tijekom implementacijskog perioda od 18 mjeseci projekt će nastojati pridonijeti integriranom prekograničnom upravljanju vodama i optimizirati opskrbu vodom i smanjiti stvaranje i negativan utjecaj otpadnih voda. Razmjenom iskustava, prepoznavanjem dobre prakse u upravljanju vodama i otpadnim vodama u sudjelujućim prekograničnim regijama, sociološko ekonomski razvoj regije, zdravlje ljudi i kvaliteta prirodnih resursa više neće biti pod negativnim utjecajem zbog nekontroliranog i nekoordiniranog upravljanja vodama i opadnim vodama.
Učeći iz iskustva drugih i jačajući tehnološko znanje i iskustvo, partneri nastoje naći najučinkovitija i održiva rješenja na različite probleme vezane uz vode u pograničnom području posebice u kontekstu implementacije Okvirne direktive o vodama.
Očekivani rezultati su projektirana tehnička dokumentacija za izgradnju objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje otpadnih voda, baze podataka o potebama navedenih sustava, razrađen plan integriranog upravljanja vodama u pograničnom području, uspostavljena stalna radna grupa, poboljšana sposobnost dionika u prepoznavanju i rješavanju problema povezanih sa vodom u skladu sa Okvirnom direktivom o vodama i povezanu javnu svijest i edukacijsku kampanju.