Opšti cilj projekta
Hrvatska i Srbija usklađuju svoje zakonodavstvo sa pravnom regulativom EU na području zaštite životne sredine, a posebnu pažnju treba usmeriti na usklađivanje sa Okvirnom direktivom o vodama čiji je opšti cilj osigurati dobar kvalitet vode smanjivanjem zagađivanja putem prečišćavanja otpadnih voda iz naselja. Dunav je najveća reka u Jugo-istočnoj Evropi i također je i prirodna granica između Hrvatske i Srbije. Pad kvaliteta vode, uništavanje prirodnih resursa i smanjenje biodiverziteta su glavni problemi u pograničnom regionu. SUMUS projekt inicira mere za poboljšanje integriranom, odnosno zajedničkom upravljanju površinskim i podzemnim vodama i podržava prioritetne investicije koje imaju za cilj smanjenje zagađivanja voda.
SUMUS je regionalni projekat u pograničnom, podunavskom području iniciran od strane tri javna komunalna preduzeća sa ciljem pokretanja prekogranične saradnje na području zaštite životne sredine i održivom upravljanju vodama između Hrvatske i Srbije. Strategija projekta je delovanje na regionalnom i lokalnom nivou u tri odabrane partnerske sredine kao probnom području na kojem bi se unapredilo upravljanje vodama i unapredilo razumevanje problema u sektoru voda od strane stanovništva u pograničnom području. SUMUS projekt je jedan korak napred u stvaranju zajedničkog Srpsko-hrvatskog plana upravljanja vodama stvaranjem baze podataka informacija u prekograničnim vodnim resursima.
Ciljne grupe i krajnji korisnici
Ciljne grupe su srpske i hrvatske pogranične opštine, Opština Bački Petrovac, gradovi Ilok i Županja, njihova javna komunalna preduzeća (3) sa zaposlenima (120), koji su i krajnji korisnici projekta zajedno sa širom populacijom. Potencijalni korisnici projekta mogu biti od stanovnika ruralnih područja do lokalnih vlasti, nevladinih organizacija i poslovnih subjekata uključenih u upravljanje vodama na dunavskom području. Najznačajnija i najveća ciljna grupa je svakako stanovništvo koje živi na ovom području (oko 50 hiljada stanovnika), koji koriste podzemne vode za sopstvene sisteme vodosnabdevanja.
Opšti opis projekata, period sprovođenja i očekivani rezultati
Tokom implementacijskog perioda u trajanju od 18 meseci projekt će težiti da doprinese integrisanom prekograničnom upravljanju vodama i optimiziranja sistema vodosnabdevanja i smanjenje stvaranja i negativnog uticaja otpadnih voda. Razmenom iskustava, prepoznavanja dobre prakse u upravljanju vodama i otpadnim vodama u povezanim prekograničnim regionima, sociološko-ekonomski razvoj regiona, zdravlje ljudi i kvaliteta prirodnih resursa više neće biti pod negativnim uticajem zbog nekontrolisanog i nekordiniranog upravljanja vodama i otpadnim vodama.
Učeći iz iskustva drugih i jačajući tehnološko znanje i iskustvo, partneri nastoje naći najučinkovitije i održivo rešenje za različite probleme vezane za sektor voda u pograničnom području posebno u kontekstu implementacije Okvirne direktive o vodama.
Očekivani rezultati su izrađena projektno-tehnička dokumentacija za izgradnju objekta vodovoda i sistema za odvođenje otpadnih voda, baze podataka o potrebama navedenih sistema, razrađen plan integrisanog upravljanja vodama u pograničnom području, osnivanje stalne radne grupe, poboljšanje sposobnosti učesnika u prepoznavanju i rešavanju problema povezanih sa vodom u skladu sa Okvirnom direktivom o vodama i povezivanje javne svesti stanovništva i edukacijsku kampanju.