Vodoopskrba i odvodnja
Komunalije d.o.o. Ilok upravljaju vodoopskrbnom mrežom dužine preko 122 km kojom se opskrbljuje pitkom vodom grad Ilok te naselja Šarengrad, Bapska i Mohovo koji administrativno pripadaju Gradu Iloku te naselja Lovas i Opatovac koji pripadaju Općini Lovas sa ukupno oko 3900 vodovodnih priključaka.
Vodoopskrba se bazira na tri bušena zdenca ( Z1-dubine 113 m; B2-dubine 118 m; Z2- dubine 122 m; Z3-dubine 37 m) na lokalitetu Skela i Drljanski potok u inundacijskom području Dunava i jednom bušenom zdencu crpilišta Mohovo ( MZ1 – dubine 42 m ) smještenog u samom centru Mohova.
Ukupni kapacitet zdenaca u Iloku je oko 50 l/s. Voda se potopljenim dubinskim crpkama crpi iz zdenaca na uređaj za preradu vode crpilišta ˝Skela˝ koji se sastoji od dva aeratora i četiri zatvorena filtra ukupnog kapaciteta 50 l/s. Pročišćena voda se sakuplja u prizemnom vodospremniku čiste vode ispod poda strojarnice volumena 200 m3, a potom distribucijskim crpkama tlači u vodoopskrbnu mrežu i vodospremu Principovac.
Dezinfekcija vode crpilišta Skela vrši se klor-dioksidom, a na crpilištu Mohovo dezinfekcija vode obavlja se natrij-hipokloritom. Nadzor kontrole kvalitete pitke vode vrši ovlašteni laboratorij Veterinarskog zavoda Vinkovci jednom mjesečno 8 kemijskih i 8 mikrobioloških analiza. U sklopu crpilišta Skela u Iloku nalazi se interni laboratorij u kome se vrše kemijske analize sirove i prerađene vode.
Očitanje vodomjera i naplata potraživanja
Komunalije d.o.o. redovito i periodički provode očitanje vodomjera prema unaprijed utvrđenim postupcima i pravilima sa svrhom točnog, ažurnog i pravovremenog očitanja sa ciljem učinkovitog rada na naplati potraživanja.
Djelatnik Komunalija d.o.o., čitač vodomjera je odgovoran za točno očitanje, utvrđivanje i prijavljivanje kvarova u vodomjernim oknima, izvršenje specifičnih očitanja, zaprimanje i ažurno rješavanje reklamacija stranaka, te utvrđivanje matičnih podataka korisnika na terenu. Na osnovu očitanja vrši se obrade podataka o potrošnji vode. Za neočitane korisnike ostavlja se obavijest da ih je obišao čitač i da su dužni dostaviti podatke o očitanju prema obavijesti.
Naplata potraživanja se vrši na blagajni poduzeća u radnom vremenu od 8 – 13 h, u poslovnicama FINE, banaka i poslovnicama Hrvatskih pošta.
U slučaju visokog računa stranka ispunjava OB 23 Knjigu reklamacija, nakon čega se provjerava stanje vodomjera te da li je stanje dobro upisano. Ako stranka traži provjeru, čitač vodomjera obavlja ponovno očitanje i u slučaju neispravnosti račun se stornira i napravi se novi. Ukoliko se utvrdi da vodomjer nije ispravan Komunalije d.o.o. obavljaju zamjenu vodomjera.
Zamjena vodomjera
Komunalije d.o.o. svim potrošačima periodički (jednom u 5 godina) obavljaju zamjenu vodomjera koji se zatim šalje na na baždarenje u ovlašteni servis. Nakon isteka petogodišenjg razdoblja. djelatnik Komunalija d.o.o. dolazi se na adresu kućanstva, stambene zgrade, ustanove ili tvrtke te se obavještava vlasnika/ korisnika o radovima koji se imaju izvršiti u njihovom vodomjernom oknu . Nakon toga pristupa se zamjeni vodomjera na način da se zatvori ulaz vode u vodomjernom oknu, a po potrebi i na uličnom vodu, nadalje skida se vodomjer, u radni nalog i list zamjene vodomjera upisuje se stanje toga vodomjera te se odmah upisuje broj novoga vodomjera koji se potom i ugrađuje, te se vrši kontrola protoka novog vodomjera. Ukoliko se vodomjer ne može zamijeniti zbog kvara na prvom ventilu, uklanja se kvar te postavlja novi ventil. Postupak za interventne promjene vodomjera isti je kao i kod redovne promjene vodomjera . Razlika je u tome što se zamjena mehanički oštećenih vodomjera vrši na teret vlasnika/ korisnika tj. naplaćuje se.
ODVODNJA
Ukupna dužina kanalizacijke mreže u gradu Iloku iznosi cca 27 km profila od 300 do 1000 izgrađena kao
mješoviti kanalizacijski, a otpadne vode su do izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) ispuštane u potok Čitluk a kao krajnji recipijent služila je rijeka Dunav. Do danas je izgrađeno oko 80% predviđene kanalizacijske mreže sa crpnom stanicom koja precrpljuje otpadnu vodu iz zapadnog dijela grada u istočni u smjeru uređaja za pročišćavanje. Od ostalih objekata sustava odvodnje postoji već spomenuta crpna stanica locirana ispred Vatrogasnog doma sa tri potopne crpke. Druga crpna stanica nalazi se u ulici Julija Benešića kod restorana „Dunav“.
Postojeća mreža izvedena je od PE, PVC, betonskih te starije mreža izgrađena od azbest-cementnih. Duž čitave trase kolektora i kanala izrađena su revizijska okna na udaljenostima od 30 – 50m sa ukupno oko 1200 kućnih priključakaUređaj za pročišćavanje otpadnih voda grada Iloka nalazi se istočno od naseljenog područja neposredno iza mosta i graničnog prijelaza Ilok-Bačka Palanka. Cijeli kanalizacijski sustav je preusmjeren na lokaciju uređaja a na kanalima u blizini Drljanskog potoka koji je prije služio kao recipijent oborinskih voda predviđena su mjesta za izgradnju kišnih preljeva za rasterećenje kanalizacije čime će se samo stvarni dio otpadne vode voditi prema lokaciji uređaja. Sam UPOV je projektiran za u prvoj fazi predviđeni kapacitet obrade za 8000ES a u drugoj fazi za 12800 ES. Tehnološki pristup obradi otpadne vode baziran je na postupcima biološkog pročišćavanja u tzv. biolagunama odn. aeriranim niskoopterećenim zemljanim spremnicima i taložnim lagunama.
Naselja Bapska i Šarengrad ne posjeduju izgrađenu kanalizacijsku mrežu, već se otpadne vode ispuštaju u najbliže vodotoke ili u septičke jame. Studijom zaštite voda Vukovarsko-srijemske županije predviđeno je formiranje zajedničkog sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda naselja Bapska i Šarengrad s lokacijom uređaja za pročišćavanje u Šarengradu te ispuštanje pročišćenih otpadnih voda u Dunav. Predviđena je primjena razdjelnog načina odvodnje s izgradnjom isključivo sanitarno-fekalne kanalizacije. Trenutno je u izgradnji I. faza kanalizacijske mreže u Šarengradu od ukupno VII predviđenih faza.
Naselje Mohovo ne posjeduje izgrađenu kanalizacijsku mrežu, već se otpadne vode ispuštaju u najbliže vodotoke ili se putem septičkih jama upuštaju u podzemlje. Studijom zaštite voda Vukovarsko-srijemske županije predviđeno je formiranje zasebnog sustava odvodnje i pročišćavanja s lokacijom uređaja za pročišćavanje u Mohovu, između ceste Vukovar-Ilok i rijeke Dunav. Prognozirano je opterećenje otpadnim vodama od 550 ES. Gradnja kanalizacijse mreže i UPOV-a u Mohovu je osobito važno zbog činjenice da je lokalno crpilište u samom središtu naselja. Napravljeno je idejno rješenje, ishodovana lokacijska dozvola te će izgradnja započeti započeti 2012.
Održavanja kanalizacije
Komunalije d.o.o provode aktivnosti preventivnog održavanja kanalizacije koje se izvode po unaprijed planiranom i utvrđenom načinu, a provodie se tijekom čitave godine prema Odluci o odvodnji otpadnih voda grada Iloka te godišnjem planu održavanja.
Interventno čišćenje kanalizacijski cijevi provodi se prema potrebama trećih osoba uslijed začepljenja određene dionice kanalizacijskog susutava, a provodi se tijekom čitave godine na vanjskoj i internoj mreži i priključcima trećih osoba.
POSTUPAK PRIKLJUČENJA NA SUSTAV VODOOPSKRBE I JAVNE ODVODNJE
Postupak priključenja na komunalne vodne građevine za javnu vodoopskrbu odnosno javnu odvodnju pokreće se podnošenjem Zahtjeva za priključenje. Zahtjev za priključenje podnosi vlasnik građevine odnosno vlasnik druge nekretnine. Zahtjev za priključenje podnosi se isporučitelju vodnih usluga odn. Komunalijama d.o.o. Zahtjev za priključenje novoizgrađene građevine, mora se podnijeti pravovremeno, prije uporabe građevine.
Uz Zahtjev za priključenje prilaže se:
- preslika građevinske dozvole (uz predočenje izvornika) ili gruntovni izvadak, ako je građevina ubilježena u zemljišne knjiga, odnosno potvrda Ureda za katastar kojom se potvrđuje da je građevina izgrađena prije 15. veljače 1968. godine.
- uz Zahtjev za priključenje poljoprivrednog zemljišta prilaže se dokaz o vlasništvu nad zemljištem i preslika katastarskog plana.
Komunalije d.o.o. na temelju Zahtjeva za priključenje provodi postupak za izdavanje suglasnosti o dozvoli priključenja i izdaje Odluku o dozvoli priključenja ako za priključenje postoje tehnički uvjeti. Ako za priključenje ne postoje tehnički uvjeti, Zahtjev za priključenje će se odbiti. Komunalije d.o.o. se obvezuju de će Odluku donijeti u roku od 30 dana od dana primitka Zahtjeva.
Odluka o dozvoli priključenja mora sadržavati podatke o građevini koja se priključuje (mjesto i adresa priključenja, katastarska oznaka, namjena i sl.), ime vlasnika i njegove podatke, a prilaže mu se i odgovarajuća skica priključka (očevidnik). Odluka o odbijanju priključka mora sadržavati podatke o građevini i vlasniku te razlog zbog kojeg se građevina ne može priključiti. Odluka sadrži i odredbu o obvezi plaćanja naknade za priključenje. Primjerak Odluke dostavlja se na znanje Gradu Iloku, radi donošenja Rješenja o obračunu i naplati naknade za priključenje.